Równo 10 lat temu doszło do wielkiej tragedii. Nad jeziorami mazurskimi przeszedł biały szkwał. Żywioł pochłonął życie 12 osób.

W ubiegłą sobotę na plaży miejskiej w Mikołajkach zorganizowano obchody 10 rocznicy przejścia białego szkwału. Z tej okazji służby ratunkowe przygotowały pokazy oraz stoiska, aby przybliżyć widzom kwestie dotyczące bezpieczeństwa na wodzie. Spotkanie zorganizowano m.in. po to, aby w przyszłości osoby przebywające nad wodą szybciej i w prawidłowy sposób reagowały na zbliżające się niebezpieczeństwa. O godzinie 14:20 zawyły syreny, które oddały hołd tym, którzy zginęli 21 sierpnia 2007 roku.


Z tej tragedii wszyscy wyciągnęli wnioski. Na terenie Wielkich Jezior Mazurskich postawiono ostrzegawcze maszty, które częstotliwością wysyłania sygnału świetlnego informują o zbliżających się zagrożeniach.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 roku, w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. z dnia 15 grudnia 2003 r.), o możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze są informowani rytmicznie pulsującym, żółtym światłem:
• Sygnał 40 błysków na minutę to komunikat „UWAGA" SPODZIEWANE BURZE I WIATR
• Sygnał 90 błysków na minutę oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo - „NIEBEZPIECZEŃSTWO" WYSTĘPOWANIE BURZY ORAZ SILNEGO WIATRU
Pulsujące światło jest widoczne na odległość do 8-9 km w każdych warunkach, nawet przy pełnym nasłonecznieniu, niemal z każdego punktu na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Dodaj komentarz