Miasto Mikołajki zajęło 6. miejsce na 598 małych miast w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Wyróżnienie podczas uroczystej Gali Inwestorów Samorządowych, zorganizowanej w ramach XVII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach, odebrał  Piotr Jakubowski, Burmistrz Mikołajek. 

Ranking Wykorzystanie środków z funduszy UE – Inwestycje transportowe został opracowany przez prof. dr. hab. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawę opracowania rankingu stanowiła analiza wydatkowania przez samorządy dotacji unijnych w głównej mierze przeznaczonych na inwestycje transportowe. Zestawienie dotyczy lat 2014-2018.

-Gmina Mikołajki, jak pewnie znakomita większość polskich samorządów konsekwentnie, każdego roku wykorzystywała środki z kolejnych programów rządowych na przebudowę dróg lokalnych. Dzięki czemu przebudowane, a w zasadzie wybudowane od nowa zostały  drogi w turystycznych miejscowościach gminy, a także w tych gdzie były one w najgorszym stanie technicznym. - mówi Piotr Jakubowski, Burmistrz Mikołajek. - Przyjęliśmy zasadę, że w pierwszej kolejności budujemy drogi o największym natężeniu ruchu, a także te komunikujące się z drogą krajową. Należy jednak wskazać, że w ciągu  ostatnich 5 lat główna aktywność naszej gminy skoncentrowała się na koordynacji realizacji dużego projektu sieciowego dotyczącego przebudowy infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich oraz przygotowaniem wspólnie z mazurskimi samorządami ponad 300 km szlaku rowerowego – Mazurskiej Pętli Rowerowej. Realizacja tak dużych inwestycji, realizowanych przez wielu partnerów jest dużym wyzwaniem dla tak małej gminy jak nasza, mamy jednak świadomość, że tylko takie kompleksowe podejście pozwala  realnie rozwijać nasz region - dodaje. 

W celu realizacji wspólnych inwestycji powołano stowarzyszenie skupiające 15 samorządów – Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 i dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim uzyskano wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt Mazurskiej Pętli czeka na realizację, ogłaszane są kolejne przetargi żeby znaleźć wykonawców robót budowlanych, co w ostatnim czasie nie jest najłatwiejsze. 

Natomiast przebudowa szlaku wodnego, to największa w powojennej historii Mazur inwestycja, która pozwoli całkowicie zrewitalizować i unowocześnić infrastrukturę służącą komunikacji wodnej. Przebudowy, oprócz Mikołajek realizowane były i są w Rynie, Rucianem – Nidzie, Piszu, Giżycku. Ważnym partnerem tego Projektu są Wody Polskie, które pracują nad budową nowej śluzy, przebudową wszystkich głównych kanałów tego najbardziej znanego śródlądowego szlaku żeglarskiego. 

W Mikołajkach przebudowany również został w 2016 roku most na przesmyku jezior: Mikołajskiego i Tałty, a od roku przebudowywane jest całe nabrzeże, które stanowi istotny element miasteczka, spełniając funkcję portu, ciągu spacerowego, a także łącznika komunikującego portu z miastem. Skala prowadzonych robót hydrotechnicznych powoduje, że to największa gminna inwestycja ( ok. 43 mln zł). Niestety jej realizacja przypadła na trudny czas w budownictwie samorządowym, znaczny wzrost kosztów spowodował, że dofinansowanie z RPO wynosi zaledwie 35% całkowitych kosztów inwestycji.

Wyniki rankingów, poparte analizami i wzbogacone o komentarze ekspertów opublikowane zostały w 20. numerze „Wspólnoty”. Przed MIkołajkami w zestawieniu znalazły się miasta: Dziwnów, Krynica Morska, Darłowo, Ustka, Świeradów-Zdrój.

Komentarze  
0 # roma 2019-10-10 20:11
:oops:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz