Miniony weekend w Mikołajkach upłynął pod znakiem dobrych kulinariów. 16-18 października odbyła się V. edycja Weekendu z Szefami Kuchni.

To było wydarzenie praktycznie obowiązkowe dla wszystkich smakoszy i miłośników gotowania. W Hotelu Amax z okazji Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni zorganizowano weekend z najlepszymi kucharzami z Polski. Po raz kolejny wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Było ono na tyle duże, że organizatorzy musieli odmawiać chętnym z powodu braku miejsc.

W V edycji wydarzenia spróbować można było potraw przygotowanych przez m.in. Roberta Skubisza, Daniela Zawalicha, Barbary Grabowskiej, Tomasza Ksepka, Jakuba Grabowskiego, Bartłomieja Sierockiego oraz Szefa Kuchni Restauracja w Zatoce i gospodarza imprezy Piotra Zawalicha. Ponieważ wielu z gości nie wyobraża sobie wykwintnej kolacji bez kieliszka dobrego wina, na Weekend Kulinarny został zaproszony również sommelier Marek Gałaj.

Podczas weekendu wszyscy goście uczestniczyli w takich wydarzeniach jak live cooking, gotowanie freestyle'owe podczas, którego kucharze "zatrzymywali się" na stacjach mazurskiej, hot-wok, włoskiej i orientalnej. Co ważne, w trakcie serwowania potraw Szefowie byli do dyspozycji gości i chętnie dzielili się wiedzą oraz przepisami.

Wydarzenie ma na celu nie tylko promocję dobrej kuchni, integrację branży gastronomicznej ale również posezonową promocję Mazur.

 

Dodaj komentarz