Tylko 8 minut trwa śluzowanie, a w ciągu tygodnia przez Guziankę II przepłynęło tysiąc jachtów. Nowa inwestycja na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich została oficjalnie otwarta 3 lipca.

W uroczystości udział wzięli m.in. Grzegorz Witkowski - Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Puda - Sekretarz Stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Przemysław Daca - Prezes Wód Polskich, Posłowie na Sejm RP - Wojciech Kossakowski i Jerzy Małecki, Małgorzata Kopiczko - Senator RP, Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Jolanta Piotrowska - Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Andrzej Nowicki - Starosta Powiatu Piskiego, Piotr Feliński - Burmistrz Rucianego-Nida, Piotr Jakubowski - Burmistrz Mikołajek (i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020) oraz Wojciech Iwaszkiewicz - Burmistrz Giżycka.

Guzianka II jest w pełni zautomatyzowana i monitorowana. łączy jeziora Guzianka Mała i Bełdany i jest to prawdopodobnie najbardziej uczęszczana śluza w Europie. Warto podkreślić, że jest to pierwsza zbudowana po II wojnie światowej śluza na Mazurach. Inwestycja bardzo wyczekiwana przez żeglarzy i obejmuje sluzę z cała infrastrukturą: z awanportami, mostem, budynkiem sterowni, zapleczem śluzy i węgronią. 

 

 

Budowa nowej śluzy Guzianka II rozpoczęła się dwa lata temu. Jej koszt to ponad 30 mln zł z czego środki unijne stanowiły ponad 16 mln. Udział miał tez skarb państwa dokładając ponad 3 mln zł, a pozostałe pieniądze to wkład własny Wód Polskich. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie współpraca na wielu szczeblach. Oddanie do użytkowania śluzy Guzianka II stanowi pierwszy etap inwestycji w drogi wodne Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Kolejnym będzie remont 5 kanałów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich od Mikołajek do Giżycka na kwotę ok. 160 mln złotych. Modernizacja obejmie następujące kanały i ich odcinki: Kanał Szymoński - 2,36 km, Kanał Łuczański - 2,13 km, Kanał Mioduński - 1,92 km, Kanał Grunwaldzki - 0,47 km , Kanał Tałcki - 1,6 km kanału.

 

W nowej śluzie może się zmieścić 10 jachtów dużych i średnich lub 12 średnich i małych. W tym sezonie działa także stara śluza i mają przeprawiać się przez nią statki białej floty. Nowa przeznaczona jest dla jednostek prywatnych.

Ponadto tego lata wszyscy użytkownicy śródlądowych dróg wodnych nie będą ponosić opłat za korzystanie ze śluz i odcinków stanowiących własność Skarbu Państwa.

 

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie Wód Polskich.

Dodaj komentarz