W Mikołajkach 9 sierpnia organizowane jest duże wydarzenie ekologiczno-edukacyjne 'Wakacje z Klimatem". Ma ono charakter otwarty a na program składają się liczne warsztaty, stanowiska eksperckie, spektakl teatralny.

W ramach wydarzenia przygotowano szereg warsztatów m.in. na temat segregacji śmieci i recyklingu, drzew i ich roli w ekosystemie, bioróżnorodności oraz zielonej energii. Powstaną stanowiska eksperckie na których zaprezentowane zostaną: solarna pracownia edukacji ekologicznej, rowerowe kino bez prądu, modele wiatraków, turbiny wiatrowe i wodne.
Przedstawiony zostanie spektakl dla dzieci o tematyce ekologiczno - przyrodniczej, przeprowadzone zostaną liczne gry i zabawy edukacyjne, dotyczące ekologii i ochrony przyrody.

Program projektu propaguje wiedzę z zakresu ochrony atmosfery i klimatu, gospodarki odpadami i energii odnawialnych. Realizowany jest poprzez interdyscyplinarne warsztaty, gry, konkursy, happeningi, wykłady oraz spektakle teatralne o tematyce ekologicznej. Wydarzenie ma charakter otwarty i skierowane jest do wszystkich grup wiekowych.

Celem projektu jest podnoszenie świadomości ekologicznej, kształtowanie postaw proekologicznych, promocja zasad zrównoważonego rozwoju.

W PROGRAMIE:

 • ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
  Stanowisko wyposażone w tablice naukowe, modele wiatraków, turbin wiatrowych i wodnych oraz samochód zasilany panelami fotowoltaicznymi.
 • ROWEROWE KINO BEZ PRĄDU
  Pokaz innowacyjnej metody wytwarzania prądu. Instalacja składa się z systemu trzech stacjonarnych rowerów na których podczas pedałowania wytwarzany jest prąd zasilający projektor. Pedałując jednocześnie oglądamy film.
 • UPCYCUNGOWY TRIATHLON
  Konkurs z nagrodami polegający na pokonaniu wskazanego dystansu trzema różnymi upcyclingowymi metodami: bieg po zużytych oponach rowerowych lub samochodowych, turlanie obręczy rowerowej, chodzenie na szczudłach z profili aluminiowych. Na mecie uczestnik będzie miał za zadanie właściwie posegregować odpady i odpowiedzieć na pytania z zakresu ekologii.
 • EKO PUZZLE
  Gigantyczne puzzle tworzące obraz 5x5 metrów, składający się ze 100 elementów. Obraz układanki nawiązuje do wykorzystywania surowców wtórnych, ochrony surowców naturalnych i oszczędzania energii.
  Układając eco puzzle w ciekawy sposób uczymy się postaw proekologicznych.
 • QUIZY KOMPUTEROWE
  Czy jesteś eko? Na tym stanowisku dzięki guizom komputerowym znajdziemy odpowiedź na to pytanie.
 • GRA DLA KLIMATU
  Przestrzenna Gra DLA KLIMATU. Uczestnicy poruszają się po ogromnej (3x4m) planszy i odpowiadają na proekologiczne pytania związane z oszczędzaniem energii. Warsztaty na temat segregacji śmieci Warsztaty na temat drzew i ich roli.
  Warsztaty na temat bioróżnorodności i recyklingu w ekosystemie.
 • HAPPENING ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH
  Prosta forma i kolorowa oprawa angażuje dzieci i dorosłych. Animatorzy z doświadczeniem zachęcają do świadomych, ekologicznych wyborów i działań.
 • KOŁO FORTUNY
  Ekologiczne konkursy z nagrodami.
 • DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE
  Stoiska z książkami i produktami ekologicznymi, punkt odbioru zużytych baterii i akumulatorów oraz wiele, wiele innych.
 • SPEKTAKL TEATRALNY
  Nad Kolorową Rzeczką
  Spektakl poetycko - muzyczny przeznaczony dla dzieci w wieku 3-9 lat.
  Czas trwania: ok. 55 min.
  Scenariusz i reżyseria: Szczepan Szczykno Muzyka: Dawid Ludkiewicz Scenografia: Beata Paruch
  Występują: Magdalena Daszkiewicz, Katarzyna Gruszewska,
  Dorota Jarząbek - RogaczyK Joanna Mazewska
Dodaj komentarz