Mieszkańcy Mikołajek przygotowali wigilię dla seniorów z naszej gminy. Ta oddolna inicjatywa organizowana jest od kilku lat a cel jest bardzo szczytny: zaprosić osoby starsze, samotne by wspólnie mogły spędzić ten świąteczny czas.

Inicjatorką wigilii seniorów jest Izabela Zalewska. Razem z przyjaciółmi kilka lat temu postanowiła przygotować świąteczne wydarzenie dla osób, które święta często spędzają samotnie.

- Jest to głównie grupa seniorów 80+, ludzi, którzy często są zamknięci w czterech ścianach, nie uczestniczą w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku i chcieliśmy wyrwać ich w jedno miejsce, żeby się spotkali, porozmawiali z rówieśnikami ale także z dziećmi, młodzieżą - mówi pomysłodawczyni. - Chcemy dać dowód tego, że są ważni, pamiętamy o nich i nie mogą żyć tak całkowicie na marginesie naszego małego, lokalnego społeczeństwa.

Inicjatywa z roku na rok rozrastała się i w tej chwili wieczór organizują nie tylko wolontariusze, wierni Kościoła Zielonoświątkowego czy słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale także wspiera Gmina Mikołajki.

- To są bardzo ważne spotkania - mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek. - To jest taki dzień w roku, gdzie możemy wspólnie usiąść, cieszyć się, że jesteśmy razem.

Wigilia w takiej postaci organizowana jest od pięciu lat. Miejscem, w którym spotykają się mieszkańcy naszej gminy jest Centrum Kultury "Kłobuk". W tegorocznym wieczorze udział wzięło około 80 seniorów. Program artystyczny wykonali młodzi artyści przygotowani przez Sylwię Brzozowską, Krzysztofa Magnuskiego oraz słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Poczęstunek przygotowali wolontariusze przy wsparciu lokalnych restauracji.

 

Organizatorami imprezy, jak co roku, była kilkuosobowa grupa mieszkańców Mikołajek (Iwona Alejster, Gosia Bochra, Artur i Sylwia Brzozowscy, Agnieszka Dagiel, Renata Drabowicz i Izabella Zalewska).

Każda z tych osób miała określone zadania do wykonania:

 1. Iwona Alejster zajęła się logistyką (rozwożenie zaproszeń i transport Seniorów w dniu imprezy)

 2. Gosia Bochra i Agnieszka Dagiel zrobiły przepiękne upominki świąteczne

 3. Artur i Sylwia Brzozowscy koordynowali częścią artystyczną spotkania

 4. Renata Drabowicz zorganizowała catering

 5. Izabella Zalewska, koordynator imprezy

Do organizacji spotkania włączone zostały dzieci i młodzież ze szkół w Mikołajkach i Baranowie oraz Uniwersytet III Wieku.

Zaproszenia otrzymało 100 mieszkańców Gminy Mikołajki, a uczestniczyło w nim 80 osób.

Spotkanie to nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc instytucji i osób prywatnych, które w 2019 r. udzieliły nam wsparcia rzeczowego, bądź zaoferowały swój czas i pracę.

Chcielibyśmy podziękować za pomoc:

 1. Pani Joannie Wróbel – sekretarz Gminy, za zakup części słodkości do paczek

 2. Panu Jarosławowi Puszko – Dyrektorowi Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach, za udostępnienie sali

 3. Pani Renacie Drabowicz i Panu Marcinowi Jastrzębskiemu z Hotelu „Amax” w Mikołajkach, za wspaniały catering i wsparcie rzeczowe

 4. Mikołajskiemu Uniwersytetowi III Wieku, za zakup słodyczy do paczek

 5. Pani Renacie Gawlińskiej i Dyskusyjnemu Klubowi Książki, za zakup słodyczy i herbat

 6. Karolinie Puzio i Markowi Kisiel z „Przechowalni Marzeń” za przekazane słodycze

 7. Pani Marioli Sieradzkiej z Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach za podarowane ciastka do paczek.

 8. wszystkim Wolontariuszom i mieszkańcom Mikołajek, którzy zaangażowali się w różnym stopniu i zakresie w pomoc przy przygotowaniu imprezy np. w zbiórkę wszelkich delicji do paczek, pieczenie ciast, dekorowanie sali

Dziękujemy za to, że okazaliście wielkie serce, wrażliwość i otwartość na potrzeby Seniorów. Dzięki Państwa pomocy, realnym stało się osiągnięcie celu, jakim było zorganizowanie kolejnego, już czwartego, „Spotkania z kolędą dla Seniorów” z Gminy Mikołajki, które dostarczyło uczestnikom wielu powodów do uśmiechu i radości. Z rozmów z Seniorami dowiedzieliśmy się, że było bardzo oczekiwanym spotkaniem. Liczyli na to, iż zmobilizujemy się w naszej małej społeczności i zaprosimy Ich do wspólnego świętowania tego szczególnego czasu, również w 2019 roku.

Dzięki Wam możliwe było przygotowanie niezwykłego spotkania dla naszych honorowych Gości.

Mamy nadzieję, że możemy liczyć na zaangażowanie Państwa przy kolejnych akcjach.

Dodaj komentarz